Skórka penisa, napletek co to jest?

Skórka penisa to potoczna nazwa napletka. Napletek okrywa żołądź penisa znajdującego się w stanie zwisu, natomiast gdy penis przechodzi w stan wzwodu napletek cofa się i odsłania żołądź. Brak możliwości ściągnięcia napletka najczęściej jest skutkiem stulejki (czytaj więcej: forum http://meskiezdrowie.pl).

Podstawowym zadaniem napletka jest ochrona wrażliwego żołędzia. Ponadto napletek jest miejscem dosyć silnie unerwionym, zatem stymulacja okolicy skórki penisa może być dla mężczyzny bardzo przyjemna. Wewnętrzny pierścień napletka jest uważany przez wielu ekspertów za rodzaj kontrolera orgazmu.
Skórka penisa chroni żołądź oraz wędzidełko przed uszkodzeniami, otarciami, urazami, wysychaniem i zanieczyszczeniami. Mężczyźni, którzy zostali poddani obrzezaniu, nie posiadają skórki penisa.

O skórkę penisa należy odpowiednio dbać podczas codziennych czynności higienicznych. Napletek można częściowo zsuwać z żołędzi i wsuwać na nią. Podczas kąpieli należy zsunąć napletek i dokładnie wypłukać spod niego mastkę, czyli zalęgające pod skórką penisa resztki spermy i potu. Mastka może bowiem stać się przyczyną stanu zapalnego oraz zakażenia grzybiczego i bakteryjnego. Niepokojące objawy to białe krostki na napletku, zaczerwienienie napletka i żołędzi, swędzenie w okolicach intymnych.

Ściąganie skórki z penisa nie wywołuje bólu. Należy to robić prostym, zdecydowanym, ale nie gwałtownym ruchem w stronę podbrzusza. Niekiedy stany zapalne lub czynniki genetyczne sprawiają, że otwór napletka jest mniejszy niż żołądź. Wówczas odciąganie napletka może wywoływać ból. Jeżeli mężczyzna czuje ból podczas próby odciągania napletka, nie powinien robić tego na siłę, gdyż w ten sposób może sobie tylko zaszkodzić i doprowadzić do uszkodzeń delikatnych stref męskiego ciała. Taki stan to stulejka, która wymaga leczenia operacyjnego.

U noworodków i chłopców niedojrzałych płciowo napletek niemal całkowicie zasłania żołądź i nie można go zsunąć. Otwór skórki penisa powiększa się stopniowo wraz z wiekiem i po osiągnięciu dojrzałości płciowej napletek cofa się na tyle, aby całkowicie odsłonić żołądź.

Niestety wielu mężczyzn ma problemy z napletkiem, które pojawiają się, gdy skórka penisa w wieku młodzieńczym nie cofa się w sposób prawidłowy. Mówimy wówczas o stulejce. Istnieją dwa rodzaje stulejki: napletek jest zbyt długi i rozciągnięty, a pod nim gromadzi się mocz, albo też napletek jest za krótki i ściśle przylega do żołędzi. Stulejka, czyli niedorozwój skórki penisa, wymaga natychmiastowego leczenia. Im szybciej zostanie wykonana operacja, tym lepiej – czas działa tu na niekorzyść mężczyzny, gdyż mocz zgromadzony pod napletkiem może doprowadzić do stanu zapalnego lub groźnych infekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *