Pieczenie penisa

Męskie genitalia są niezwykle delikatne i podatne na wszelkiego rodzaju infekcje. Dlatego bardzo wielu mężczyzn odczuwa pieczenie penisa. Powodów może być wiele. Do najważniejszego z nich należy infekcja bakteryjna lub grzybicza oraz stan zapalny. Często jednak pieczenie penisa nie musi być powodem do zmartwień – taka dolegliwość pojawia się czasami po stosunku, gdy pochwa kobiety nie była dostatecznie nawilżona. Pieczenie może też być skutkiem reakcji alergicznej np. na proszek do prania. Takie przyczyny stosunkowo łatwo jest usunąć. Niestety w innych sytuacjach pieczenie penisa musi być leczone.

Pieczenie penisa może zwiastować zakażenie układu moczowego. Diagnozuje się je na podstawie badania ogólnego moczu, morfologii krwi i biopsji ogniska zapalnego. Nieleczone zakażenie układu moczowego może prowadzić do groźnych powikłań, m.in. do ropni, martwicy brodawek nerkowych, zapalenia nerek i nadciśnienia tętniczego. Leczenie polega na przyjmowaniu przez chorego farmaceutyków ze składnikami bakteriobójczymi, które wyjaławiają mocz.

Inną dolegliwością, której towarzyszy pieczenie penisa, jest zakażenie grzybicze lub bakteryjne. Poza pieczeniem i swędzeniem członek jest zaczerwieniony, dotykanie go sprawia ból, może też zachodzić wydzielanie białawego śluzu o nieprzyjemnym zapachu. O zakażenie grzybami nietrudno – wystarczy mieć kontakt np. z czyimś ręcznikiem czy zetknąć się grzybem w takim miejscu publicznym, jak np. basen. Należy udać się do dermatologa lub urologa, który przepisze odpowiedni farmaceutyk (najczęściej z antybiotykiem) w formie tabletek lub maści.

W celu zapobiegania stanom zapalnym należy szczególnie dbać o higienę intymną i dokładnie myć penisa, z uwzględnieniem przede wszystkim okolicy pod napletkiem. Do tego celu nie należy używać mydeł perfumowanych – odpowiedniejsze będzie szare mydło lub specjalny płyn do higieny intymnej.

Do groźniejszych przyczyn pieczenia penisa należy zakażenie wirusem HPV (ludzki brodawczak). Wirus brodawczaka ludzkiego przenosi się drogą płciową. Szacuje się, że w Polsce tylko 1% mężczyzn jest zakażonych wirusem HPV. Jego leczenie może polegać na podawaniu odpowiednich leków. Jeżeli leczenie farmaceutyczne nie przynosi rezultatów, wówczas wykonuje się operacyjne usunięcie brodawczaka lub jego wymrożenie.

Powody pieczenia penisa mogą być różne – jedne są mniej groźne, inne bardziej, ale wszystkie wymagają leczenia. nie można ignorować takiego objawu, gdyż zaniedbanie w tej kwestii może prowadzić do powikłań. Dlatego jeżeli penis piecze lub swędzi, konieczne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem w celu postawienia diagnozy i podjęcia leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *