U całkowicie sprawnego seksualnie mężczyzny wytrysk następuje w momencie największego podniecenia seksualnego i z reguły towarzyszy mu orgazm. Prawidłowo przebiegająca erekcja przemija stopniowo dopiero po ejakulacji.
Zapowiedzią wytrysku (ejakulacji) są skurcze mięśni gładkich w obrębie męskich genitaliów. Za sprawą tych skurczów, nasienie (ejakulat) jest przesuwane pod ciśnieniem z nasieniowodów do cewki moczowej. Kolejne rytmiczne skurcze powodują wyrzucanie spermy poza męski organizm.
Po wytrysku ujście pęcherza moczowego zamyka się. To zamknięcie uniemożliwia nasieniu cofnięcie się do cewki moczowej. Po ejakulacji penis jeszcze przez chwilę pozostaje w stanie wzwodu. Następnie ciała jamiste kurczą się, tętnice w penisie rozwierają się, aby krew mogła z niego odpłynąć. Wówczas penis stopniowo zmniejsza swoje rozmiary, mięknie i opada, aż wreszcie powraca do stanu spoczynku. Trwa to od kilku do kilkunastu minut.
Im dłużej męski penis pozostaje sztywny po wytrysku, tym intensywniejszy był orgazm i tym lepsza była jakość erekcji. Jeżeli do penisa napłynie dużo krwi podczas wzwodu, wówczas po prawidłowej ejakulacji opada on wolniej.
Nawet po godzinie od stosunku w okolicach ujścia cewki moczowej może znajdować się pozostałość ejakulatu. Jest to zjawisko normalne i nie powinno stanowić powodów do niepokoju.
Istnieją jednak sytuacje nieprawidłowe. Niektórzy mężczyźni po wytrysku odczuwają ból penisa. Przyczyną tego stanu rzeczy może być niedostateczne nawilżenie pochwy kobiety. W takiej sytuacji należy przedłużyć czas trwania gry wstępnej lub zastosować intymne kremy albo żele nawilżające. Innym rozwiązaniem jest używanie prezerwatyw nasączonych środkiem nawilżającym.
Inną nieprawidłowością jest tzw. wytrysk wsteczny. Jego przyczyną jest zaburzenie funkcjonowania zwieracza pęcherza, który podczas wytrysku nie ulega skurczowi. Wytrysk wsteczny oznacza sytuację, gdy nasienie nie wydostaje się z penisa podczas wytrysku, ale z cewki moczowej przedostaje się do pęcherza moczowego. Może się tak dziać na skutek nadużywania alkoholu i nałogowego palenia papierosów. Do innych powodów wytrysku wstecznego należy cukrzyca, przebyta operacja prostaty lub też uszkodzenie unerwienia autonomicznego. Mężczyźni z takim problemem powinni skonsultować się z urologiem lub seksuologiem.