Brzydki zapach penisa

Penis oraz sperma pachną w specyficzny sposób –zapach ten u każdego mężczyzny może być nieco inny. Jednak niekiedy staje się on zbyt intensywny i nieprzyjemny. Co jest tego przyczyną? Najczęściej powodem nieprzyjemnego zapachu penisa jest niedostateczna higiena intymna, ale może to świadczyć także o niektórych schorzeniach.

Brzydki zapach penisa może się utrzymywać z powodu niedostatecznej higieny lub nieprawidłowego mycia penisa. Penis powinien być myty nawet kilka razy dziennie. Nie należy używać do tego celu mydła perfumowanego, ale mydło szare lub specjalny płyn do higieny intymnej, przeznaczony dla mężczyzn.
Podczas mycia penisa szczególną uwagę należy zwracana okolice napletka. Napletek trzeba odciągnąć i dokładnie wymyć obszary znajdujące się pod nim. Jest to niezbędne, ponieważ pod napletkiem gromadzi się mieszanina potu, łoju, złuszczonych komórek nabłonkowych napletka oraz resztek spermy, nazywana mastką lub smegmą. Jeżeli mastka nie jest regularnie usuwana, zalega pod napletkiem w rowku zażołędnym członka i wydziela nieprzyjemną woń. Mastka ma postać lepkiej, gęstej, białawej mazi.

Mastka jest podejrzewana o działanie rakotwórcze – u mężczyzn obrzezanych obserwuje się o wiele mniejszą zachorowalność na raka żołędzi niżu mężczyzn nieobrzezanych. Nowotworowe działanie mastki nie zostało jednak jeszcze potwierdzone przez niezależne badania.

Brzydki zapach penisa często jest rezultatem stanu zapalnego lub infekcji grzybiczej albo bakteryjnej. Grzybami i bakteriami bardzo łatwo jest się zarazić. Wystarczy choćby przelotny kontakt z osobą zarażoną lub należącymi do niej rzeczami osobistymi – np. wytarcie ciała czyimś ręcznikiem. Jeżeli pomimo szczególnej higieny i częstego, prawidłowego mycia penisa brzydki zapach nadal się utrzymuje, jego przyczynę można upatrywać w infekcji grzybiczej lub bakteryjnej. W takiej sytuacji dodatkowo może pojawić się pieczenie oraz swędzenie i zaczerwienienie penisa. Należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu postawienia diagnozy i natychmiastowego podjęcia leczenia. po uporaniu się z infekcją lub stanem zapalnym nieprzyjemny zapach również znika.

Nieprzyjemny zapach męskich genitaliów może być powodowany przez zakażenie wirusowe, np. wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, do którego dochodzi w wyniku kontaktu płciowego z osobą zakażoną. Leczenie polega na podawaniu tabletek lub maści stosowanych miejscowo z zawartością antybiotyku. Jeżeli farmakologia okaże się nieskuteczna, brodawczak jest usuwany drogą operacyjną lub poprzez wymrożenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *